Yeni General Tire Grabber GT Plus ile Daha Fazla Performans, Tasarruf ve Güvenlik!

27/01/2021
Yeni Grabber Plus

Off-road 4x4 lastikleri uzmanı General Tire, SUV ve 4x4 araçlar için olan yeni deseni Grabber GT Plus yaz lastiğini pazara sundu. Grabber GT Plus, yuvarlanma direncini performansını kanıtlamış selefine kıyasla yüzde 12 oranında azaltırken, kilometre performansını yüzde 5 artıyor. 

General Tire’ın aşamalı olarak Grabber GT'nin yerini alacak yeni yaz lastiği Grabber GT Plus, her koşulda göze çarpan bir performans artışı, daha fazla tasarruf ve güvenlik vaat ediyor.  Lastik mühendisleri, Grabber GT Plus deseninin yuvarlanma direncini performansını kanıtlamış olan selefine kıyasla yüzde 12 oranında azaltmayı, kilometre performansında da yüzde 5 artış elde etmeyi başardılar. Islak hava performansında somut bir artış sağladıkları düşünüldüğünde, bu özellik daha da önem kazanıyor. AB lastik etiketinde, ıslak zeminde kavrama yönünden A sınıfı performansa sahip olan Grabber GT Plus serisi, kuru yollarda selefine göre önemli ölçüde daha kısa fren mesafesi ve gelişmiş bir yol tutuş performansı sunuyor.


Daha az aşınma ile çevreye ve sürücüye fayda

Daha iyi bir yol tutuş performansı için yenilikçi bir sırt hamuruna sahip lastiğin deseni, ağırlıklı olarak karayolu için optimize edilerek yeniden tasarlandı. Silika ile zenginleştirilen yeni hamur bileşiminin özel sönümleme özellikleri, ıslak yollarda daha kısa fren mesafesine ulaşmada büyük rol oynuyor. Dengeli polimer matriksi sırt bloklarını sağlamlaştırarak özellikle aracın yol tutuşunu iyileştiriyor. Ayak izinde daha eşit oranda basınç dağılımının yanı sıra denge artışı yuvarlanma direncini azaltarak daha az aşınmaya neden oluyor. Bu da çevreye ve sürücünün cüzdanına olumlu bir şekilde yansıyor. Optimize edilen kılcal kanallar ve çentikli sırt olukları, ıslak ve kaygan yüzeylerde daha iyi kavrama için daha fazla sayıda kavrama kenarı oluşturuyor.


Daha az deformasyon yüksek hızda kavrama gücünü artırıyor

Mühendisler için önemli konulardan biri de da, özellikle ağır SUV'ların ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi şekilde karşılayan daha sağlam bir ürün sunmak. Bu noktada, Grabber GT'de kullanılan, lastiği arazide taşların ve keskin nesnelerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olan DuraGen teknolojisinden faydalanılıyor. Grabber GT Plus yüksek çekme dirençli çelik kuşakları, spiral şeklinde sarılan iki naylon üst sırt katıyla güçlendirildi. Sırt bloğu takviyeleri ile daha da güçlendirilen esnek sırt blokları, öncekinden daha büyük tasarlandı. Bu tasarım, lastiklerin hasara karşı duyarlılığını azaltmakla kalmıyor, aracın ağırlığı ve dinamik kuvvetlerin etkisi altında kalan lastiğin deformasyonunu da azaltıyor. Daha az deformasyon, özellikle yüksek hızlarda kavrama gücünü artırıyor. Jant ve lastik yanağı arasındaki hassas alanda kullanılan bol miktarda malzeme, lastiği ve jant damak alanını kaldırım taşı çarpmalarının ve engebeli arazinin yol açtığı hasarlara karşı da koruyor.


Yeni Grabber Plus Pic2

Diş derinliğini izleme özelliği ile güvenli sürüşe yardımcı

Genellikle rot ayarından kaynaklanan düzensiz aşınmaya karşı koruma sağlamak için bu yeni üründe de Görsel Mekanik Ayar İşareti (VAI) bulunuyor. Lastiğin her iki tarafında farklı noktalarda karşılıklı olarak yer alan küçük kılcal kanallar, yanlış ayardan kaynaklanan farklı oranda aşınmaları ortaya çıkarıyor. İlk 1.000 kilometreden sonra lastiğin sadece bir tarafındaki kılcal kanallarda aşınma görülmesi, lastiğin iki yanının eşit oranda olmayan aşınmaya maruz kaldığı anlamına geliyor. Bu durumda aracın rot ve balans ayarı için servise götürülmesi gerekiyor. Bir diğer diş aşınma göstergesi de lastiğin etrafını dolaşan merkezi sırt oluklarına açıkça görülecek şekilde yerleştirildi: Diş derinliği 3 milimetreye ulaştığında  "Lastik Değişim Göstergesi" ifadesi, "Lastiği Değiştir" olarak değişiyor. Sürücülerin lastiklerinin kilometresini takip etmelerine yardımcı olan her iki gösterge de yeterli diş derinliği ile güvenli bir şekilde sürüşe devam etmelerini sağlıyor.

 

Yeni Grabber GT Plus, ilk olarak yıl sonuna kadar 17 - 20 inç jantlar için yüzde 65 ile 45 arasında değişen kesit oranları ile 16 ebatta üretilecek. Jant koruma oluklu bu lastikler, 215 -255 milimetre genişliklerde 300 km / saat hıza kadar onaylı. Ayrıca çoğu üründe daha yüksek yük kapasitesini gösteren XL işareti bulunuyor. 2021 yılında ürün yelpazesinin 215/70 R 16 H'den 305/30 R 23 W serisine kadar eklenecek 48 ebatla kademeli olarak genişletilmesi planlanıyor.

 


1915'ten beri.
General Tire. Bir Continental markasıdır.